Ljudska priroda nas često tjera da se trudimo oko drugih, ponekad i više nego što bismo trebali. Činimo sve što je u našoj moći da nekoga usrećimo, pokažemo svoju ljubav, pažnju i brigu. Međutim, u toj želji da udovoljimo drugima, često zaboravljamo na sebe. Trudimo se, žrtvujemo se, prelazimo preko vlastitih granica, i sve to u ime ljubavi, prijateljstva ili obiteljskih odnosa. Ipak, dolazi trenutak kada shvatimo da sva ta nastojanja nisu bila uzvraćena na način na koji smo očekivali. Umjesto da budemo cijenjeni, bivamo iskorištavani i na kraju se osjećamo kao budale.
Psiholozi već dugo upozoravaju na ovaj problem. Truditi se oko nekoga tko ne pokazuje isto zalaganje može dovesti do ozbiljnih posljedica po naše mentalno zdravlje. Iako je prirodno željeti pomoći, pružiti podršku i biti tu za nekoga, problem nastaje kada ta osoba ne pokazuje isti nivo truda. Kada stalno dajete, a ne dobivate ništa zauzvrat, to može dovesti do osjećaja iscrpljenosti, emocionalnog umora i, na kraju, osjećaja manje vrijednosti.
Ono što psiholozi posebno naglašavaju jest činjenica da takvo ponašanje može biti simptom dubljih problema. Možda je riječ o niskom samopouzdanju, potrebi za potvrdom ili strahu od napuštanja. Takve osobe često osjećaju da moraju neprestano ulagati napore kako bi zaslužile ljubav ili pažnju. No, ovdje leži zamka. Ako se previše trudite oko nekoga tko to ne zaslužuje, na kraju ćete biti povrijeđeni. I ne samo to, nego će vas drugi početi doživljavati kao nekoga tko je spreman učiniti sve za malo pažnje. To nije zdrav način življenja i sigurno nije put prema sreći.
Važno je prepoznati granicu između zdravog davanja i žrtvovanja sebe. Davanje je divna osobina, ali samo kada je obostrano. U protivnom, riskirate da se izgubite u svojim nastojanjima, a da zauzvrat ne dobijete ništa osim razočaranja. Psiholozi savjetuju da obratite pažnju na znakove koji vam pokazuju da vaše napore netko ne cijeni. Ako primijetite da se vaša ljubaznost uzima zdravo za gotovo, ako se stalno osjećate iscrpljeno i kao da sve zavisi samo od vas, vrijeme je da stanete i preispitate situaciju.
Jedan od ključnih savjeta psihologa je da naučite postaviti granice. Granice su ključne za održavanje zdravih odnosa. One vam omogućuju da dajete, ali i da zadržite dio sebe. Bez granica, riskirate da postanete meta manipulatora i ljudi koji će vas iskorištavati. Ako se trudite oko nekoga kao budala, na kraju ćete biti povrijeđeni, a taj osjećaj može ozbiljno narušiti vašu emocionalnu stabilnost.
Na kraju, zapamtite da vaša vrijednost ne ovisi o tome koliko se trudite oko drugih. Vaša vrijednost je neprocjenjiva i ne smijete je ugroziti zbog nekoga tko to ne zaslužuje. Psiholozi upozoravaju da, ako se osjećate kao da se previše trudite, možda je vrijeme da se povučete i usmjerite svoju energiju na one koji će vas cijeniti onakvima kakvi jeste. U suprotnom, riskirate da postanete upravo ono čega se najviše bojite – budala koja se trudi oko nekoga tko to ne zaslužuje.