Zdravlje srca za žene: Razlike u simptomima i prevenciji srčanih bolesti

0

Zdravlje srca je važno za svakoga, ali postoji nekoliko faktora koji utiču na različite simptome i prevenciju srčanih bolesti kod muškaraca i žena. U ovom članku ćemo se fokusirati na zdravlje srca kod žena i kako se ono razlikuje od zdravlja srca kod muškaraca.

Srčane bolesti su vodeći uzrok smrti među ženama, što znači da je važno da žene shvate važnost održavanja dobrog zdravlja srca i kako se simptomi srčanih bolesti mogu razlikovati od onih kod muškaraca. U nastavku ćemo razgovarati o nekoliko ključnih faktora koji utiču na zdravlje srca žena.

Hormoni
Hormonske promene koje žene doživljavaju tokom života, uključujući menstruaciju, trudnoću i menopauzu, mogu uticati na zdravlje srca. Žene koje su prošle kroz menopauzu imaju veći rizik od srčanih bolesti zbog smanjenja proizvodnje estrogena, hormona koji pomaže u održavanju zdravlja krvnih sudova. To takođe može dovesti do povećanja razine LDL (lošeg) holesterola, koji se može nakupljati u arterijama i uzrokovati srčane probleme.

Stres
Stres je faktor koji može uticati na zdravlje srca kod muškaraca i žena, ali se pokazalo da je stres kod žena povezan sa većim rizikom od srčanih bolesti. Jedan od razloga za to može biti to što žene često nose više odgovornosti, kao što su briga o djeci i obitelji, što može povećati nivo stresa i uticati na zdravlje srca.

Simptomi srčanih bolesti
Simptomi srčanih bolesti kod žena mogu se razlikovati od onih kod muškaraca. Muškarci često doživljavaju tipične simptome srčanog udara, kao što su bol u grudima i bol u ruci, dok žene mogu doživljavati simptome koji su manje uočljivi, kao što su bol u leđima, umor ili kratkoća daha. Ovi simptomi mogu se pojaviti i prije srčanog udara, što znači da je važno obratiti pažnju na znakove upozorenja i posjetiti liječnika ako primijetite neke od ovih simptoma.

Kada se radi o prevenciji srčanih bolesti kod žena, postoje neki koraci koje one mogu poduzeti kako bi smanjile rizik od srčanih problema. Ovi koraci uključuju zdrave životne navike, redovite preglede i liječenje eventualnih postojećih zdravstvenih problema.

Zdrave životne navike
Zdrave životne navike mogu pomoći u održavanju dobrog zdravlja srca kod žena. To uključuje zdravu prehranu, redovitu tjelovježbu, prestanak pušenja i ograničavanje konzumacije alkohola. Žene bi trebale uključiti u svoju prehranu zdrave namirnice poput voća i povrća, cjelovitih žitarica i nemasnih proteina. Također je važno izbjegavati hranu koja je bogata zasićenim masnoćama i šećerima.

Redovita tjelovježba može pomoći u jačanju srčanog mišića i poboljšanju cirkulacije krvi. Preporuča se 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno, što može uključivati brzo hodanje, vožnju bicikla ili plivanje. Također, žene bi trebale izbjegavati sjedilački način života, što može biti štetno za zdravlje srca.

Prestanak pušenja i ograničavanje konzumacije alkohola također mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti kod žena. Pušenje može oštetiti krvne žile i povećati rizik od srčanih problema, dok konzumacija alkohola u velikim količinama može dovesti do povećanja krvnog tlaka i oštećenja srčanog mišića.

Redoviti pregledi
Redoviti pregledi kod liječnika mogu pomoći u otkrivanju eventualnih zdravstvenih problema prije nego što postanu ozbiljni. Žene bi trebale redovito posjećivati svog liječnika radi provjere krvnog tlaka, razine kolesterola i šećera u krvi. Ako imaju neke zdravstvene probleme, kao što su dijabetes ili visoki krvni tlak, potrebno je poduzeti mjere za kontrolu tih problema.

Liječenje postojećih zdravstvenih problema
Ako žene imaju već postojeće zdravstvene probleme koji utječu na zdravlje srca, kao što su dijabetes ili visoki krvni tlak, važno je poduzeti mjere za kontrolu tih problema.

Izvor: vijestivijesti.com